USAGermanyFranceSpainBrazilPortugalHungaryPolandDenmarkItaly
Zasady dozowania – czesc 1
Zasady dozowania – czesc 2
Dozowanie róznych materialów

Kazdy rodzaj cieczy czy pasty moze byc dozowany z uzyciem naszych urzadzen dozujacych. Ciecze o niskiej lepkosci, takie jak rozpuszczalniki czy atramenty nie sa oczywiscie wyjatkiem. Zawsze nalezy przestrzegac zalecen i srodków ostroznosci podawanych przez producenta danego materialu. Ciecze dozowane z uzyciem powietrza sprezonego ze strzykawek PP nie powinny wchodzic w reakcje z powietrzem sprezonym i z PP. Przy dozowaniu zaworami dozujacymi nalezy takze dobrac odpowiedni zawór dla danej cieczy.

Srodki ostroznosci przy dozowaniu
Przy uzywaniu i regulacji podsysu zachowac nalezyta ostroznosc tak, by dozowany material nie dostal sie do adaptora strzykawki i dozownika. Unikac wywrócenia strzykawki gdyz material dozowany móglby takze dostac sie do adaptora i dozownika. Powinny byc uzywane tylko czyste, nowe strzykawki i igly dozujace, zanieczyszczone elementy powinny byc ostroznie usuwane. Nie uzywac toksycznych srodków czyszczacych i unikac osadzania sie spolimeryzowanych czastek dozowanego materialu.

Postepowanie z róznymi materialami
Cyjanoakrylany :
Zachowac szczególna ostroznosc. Unikac kontaktu ze skóra. Regulowac wielkosc podsysu z wyjatkowa ostroznoscia dla wykluczenia mozliwosci dostania sie kleju do dozownika. Zaciskac klamre bezpieczenstwa na adaptorze strzykawki przy zmianie koncówki dozujacej dla zabezpieczenia przed kapaniem kleju i zassaniem kleju do dozownika.
 
Anaeroby:
Srodki ostroznosci takie same jak dla cyjanoakrylanów.
 
Epoksydy:
Jednoskladnikowe kleje epoksydowe mozna dozowac bez przeszkód. Dozowanie dwuskladnikowych epoksydów nalezy prowadzic z uwzglednieniem zmiany lepkosci skladników w czasie wplywajacej na wielkosc dawki. Zwiekszajaca sie lepkosc mozna skompensowac zmiana parametrów dozowania.


 
Pasty lutownicze:
Dozowanie daje sie latwo kontrolowac. Nalezy uwaznie napelniac strzykawki by w pascie nie utkwily pecherzyki powietrza. Dla mikrodawek zalecane jest stosowanie odpowiedniego zaworu.
 
 
Silikony, powloki lutownicze maskujace: Ogólne zasady dozowania.
 
Kleje:
Wszystkie kleje dobrze sie dozuja. Aby ograniczyc „ciagniecie sie” kleju dobrze jest stosowac igly o malym rozmiarze.
 
Smary:
Wszystkie smary daja sie latwo dozowac
 
 

Lista dozowanych cieczy i past
Kwasy
Srodki smarne
Kleje
Farby
Powloki
Pasty maskujace
Cyjanoakrylany
Srodki powlekajace
Epoksydy
Materialy RTV
Topniki
Silikony
Srodki klejace
Pasty lutownicze
Smary
Poliuretany
Atramenty